TEPE-SAYFA
Ürünler Kurumsal Çözümler Referanslarımız Reklam Bize Ulaşın Basında Finnet Finnet Hakkında Site Haritası
Finnet Borsa Bilgi Servisi
BANNER-DONUSUMLU
ANAMENU-UST
Hisse seçiniz:
Endeks seçiniz:
ANAMENU-ALT
SOLMENU_ALT_01
SOLMENU_ALT_02
Rapor Kriteri Sektör/Endeks Seçiniz 1. Dönem 2. Dönem Doviz Kuru
   
Değişim Analizleri     


Değişim Analizi Nedir?

Değişim analizleri incelenen firmanın gelişme yönü hakkında fikir verecek bilgileri sağlar. Bu bilgiler firmanın gelecekteki gelişmesi hakkında tahminlerde bulunma yönünde yararlıdır. Koşullarda büyük bir değişiklik olmadığı sürece, firmanın geçmişteki eğilime uygun bir gelişme göstereceği tahmin edilebilir.


Değişim Analizi Nasıl Yorumlanır?

Değişim analizlerinde değişiklikler net ve yüzdesel değişim olarak ifade edildikten sonra önemli değişme gösteren kalemlerin daha derin incelenmesi için seçilmesi gerekir. Analiz yapmak, yalnız mali tablolarda yer alan kalemlerdeki değişimleri saptamak değil, bu değişikliklerin nedenlerini araştırmak ve gelişmelerin firma açısından olumlu yönde olup olmadığını ortaya koymaktır.
Finnet akıllı tablolarının genel özelliği sayesinde yüzdesel yada net değişimlerin üzerine basıldığında yüksek değişim içeren kalemleri hemen tespit edebilmek mümkün. Bu kalemlerin büyüklüğüne ve yüzdesel değişimine bakılarak neden artmış yada azalmış olduğunun araştırılması, diğer kalemlerdeki farklar ile ilişkilerin kurulması incelenen firma hakkında yorum yapmayı kolaylaştırır.


Değişim analizlerini raporlama

Rapor Kriteri: Değişim analizlerinde; kar, zarar, satış, borç, aktif ve özsermaye kalemlerinin değişimleri incelenir. İlk olarak “rapor kriterinden” hangi kalemin değişimi incelenecekse ilgili kalem seçilir.

Sektör/Endeks seçiniz: Bu seçenek sayesinde hisselerin kendi sektörleri içerisindeki durumlarını karşılaştırmalı olarak görebilmeniz mümkündür. Endeks kodları ile verilen sektörler o endekse dahil olan hisselerdir. Alt bölümdeki sektörler ise IMKB haftalık bültenlerindeki IMKB tarafından oluşturulan sektörlerdir.

1. Dönem: Karşılaştırılacak ilk dönemin seçilmesi içindir.

2. Dönem: Karşılaştırılacak ikinci dönemin seçilmesi içindir.
Değişim hesaplanırken şirketin 1. dönemde belirtilen bilançosu ile 2. dönemdeki bilançosu kullanılır. Anlamlı bir analiz yapılabilmesi için, seçilen dönemlerin her ikisininde aynı çeyreğe ait olması gerekir. Örneğin 1999/09 ve 2000/09 şeklinde (her ikisi de 9 aylık)

Rapor: Seçilen kriterlere göre tabloyu oluşturur.

Temizle: Formu başlangıç durumuna geri getirir.

TABLO-ALT
SAYFA-ALT

FINNET Elektronik Yayıncılık Data İletişim San.Tic.Ltd.Şti. © 2001 Bütün hakları saklıdır.
Bu siteyi ziyaret etmekle Telif Hakları ve Çekinceler sayfasında yazılanları kabul etmiş sayılmaktasınız.
Sorularınız için : finnet@finnet.gen.tr

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
SAG_01
SAG_02
SAG_03
SAG_04
SAG_05
SAG_06
SAG_07
SAG_08
SAG_09
SAYFA-ENALT