TEPE-SAYFA
Ürünler Kurumsal Çözümler Referanslarımız Reklam Bize Ulaşın Basında Finnet Finnet Hakkında Site Haritası
Finnet Borsa Bilgi Servisi
BANNER-DONUSUMLU
ANAMENU-UST
Hisse seçiniz:
Endeks seçiniz:
ANAMENU-ALT
SOLMENU_ALT_01
SOLMENU_ALT_02
İncelenecek Sektör
Bilanço Kalemleri

Finansal Oranlar
 Dönemler

Doviz Kuru   
Finansal Matris     


Finansal Matris Nedir?

Sektörel bazda ve bir bütün olarak şirketlerin hem bilanço kalemlerinin hem de oranlarının birlikte değerlendirilmesini sağlar. Bu analiz kullanılarak bir sektöre ait hem birden fazla bilanço kalemi seçebilmek hem de oranları seçerek tek dönem içerisinde şirketin performansını bir bütün olarak görebilmek mümkün.


Finansal Matris Nasıl Yorumlanır?

Bir firmanın mali durumu, faaliyet sonuçları kavranırken ve değerlendirilirken, firmanın mali tablolarında görülen rakamlardan çok, bilanço ve gelir tablosunda yer alan kalemler arasındaki ilişkiler daha anlamlı olmakta, bu nedenle finansal analizde, oranlar, bilanço ve gelir tablolarının birlikte kullanımı önemli rol oynamaktadır. Finansal matris ile sektörel bazda bilanço, gelir tablosu ve oranlar arasındaki ilişki incelenebilir.


Finansal Matris Raporlama

İncelenecek Sektör: Bu seçenek sayesinde hisselerin kendi sektörleri içerisindeki durumlarını karşılaştırmalı olarak görebilmeniz mümkündür. Endeks kodları ile verilen sektörler o endekse dahil olan hisselerdir. Alt bölümdeki sektörler ise IMKB haftalık bültenlerindeki IMKB tarafından oluşturulan sektörlerdir.

Bilanço kalemleri: İncelenecek bilanço kalemlerinin seçildiği bölümdür.

Finansal oranlar: İncelenecek finansal oranların seçildiği bölümdür.

Dönemler: Raporda kullanılacak olan bilanço dönem/dönemlerinin seçildiği bölümdür.

Döviz Kuru: İncelemenin hangi döviz kuruna göre yapılacağını belirler. Örneğin USD'yi seçtiğinizde şirketlerin ABD doları bazındaki bilançoları üzerinden rapor oluşturulur

Rapor: Seçilen kriterlere göre tabloyu oluşturur.

Temizle: Formu başlangıç durumuna geri getirir.

TABLO-ALT
SAYFA-ALT

FINNET Elektronik Yayıncılık Data İletişim San.Tic.Ltd.Şti. © 2001 Bütün hakları saklıdır.
Bu siteyi ziyaret etmekle Telif Hakları ve Çekinceler sayfasında yazılanları kabul etmiş sayılmaktasınız.
Sorularınız için : finnet@finnet.gen.tr

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
SAG_01
SAG_02
SAG_03
SAG_04
SAG_05
SAG_06
SAG_07
SAG_08
SAG_09
SAYFA-ENALT