TEPE-SAYFA
Ürünler Kurumsal Çözümler Referanslarımız Reklam Bize Ulaşın Basında Finnet Finnet Hakkında Site Haritası
Finnet Borsa Bilgi Servisi
BANNER-DONUSUMLU
ANAMENU-UST
Hisse seçiniz:
Endeks seçiniz:
ANAMENU-ALT
SOLMENU_ALT_01
SOLMENU_ALT_02
Sektör/Endeks Bilanço Kalemi Dönemler   Döviz  
                 
 
 

Karşılaştırmalı Analizler     


Karşılaştırmalı Analiz Nedir?

Bir şirketin bir yıla ait mali tablo verilerinin incelenmesi o şirket hakkında bir görüş kazandırır. Ancak şirketin gerçek anlamda tanınıp doğru değerlendirmesinin yapılması için yıllar itibariyle mali tablo kalemlerindeki değişmelerin gözden geçirilmesi gerekir. Bunun için bir şirketin birden fazla dönemine ait bilanço ve gelir tablolarındaki mutlak rakamların karşılaştırılması gerekir.


Karşılaştırmalı analizler nasıl yorumlanır?

Karşılaştırmalı analizler, şirketin seçilen dönemler içerisindeki mali yapısını gösterir. Mali yapının karşılaştırmalı olarak görülmesi şirketin faaliyet sonuçlarının zaman içerisindeki eğiliminin ortaya çıkmasını sağlar. Karşılaştırmalı analizler değişim analizleri ile birlikte değerlendirilmelidir. İkiden fazla yıla ait mali tablolardaki mutlak rakamların karşılaştırılması yapılırken birtakım zorluklar doğabilir. Her kalemin mutlak rakamlarını okumak, fark rakamını değerlendirmek artış ve azalışların büyüklüğü ve kalemler arası karşılaştırmasını yaparak anlamlı ilişkiler kurmak bu yolla son derece güç olabilir. Bu nedenle karşılaştırmalı tablolar değişim analizleriyle birlikte kullanılmalıdır.


Karşılaştırmalı analizlerini raporlama

Bilanço Kalemi: Raporda hangi bilanço değerini görmek istediğinizi bu bölümden seçebilirsiniz.

Dönemler: Karşılaştırılacak dönemlerin seçilmesi içindir. Birden çok dönemi seçmek için CTRL tuşu basılı iken mouse ile seçmek istediğiniz dönemlerinin üzerinde tıklayınız. Dönemlerin bulunduğu listenin sağında yer alan 03, 06, 09, ve 12 butonları ise kısayol tuşları olup örneğin 06 butonuna tıkladığınızda listedeki 6 aylık bilanço dönemleri otomatik olarak seçilir.
İncelemede bir seferde en çok 10 dönem seçilebilir.

Sektör/Endeks: Bu seçenek sayesinde hisselerin kendi sektörleri içerisindeki durumlarını karşılaştırmalı olarak görebilmeniz mümkün. Endeks kodları ile verilen sektörler o endekse dahil olan hisselerdir. Alt bölümdeki sektörler ise IMKB’nin sektör dağılımı göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.

Döviz Kuru: İncelemenin hangi döviz kuruna göre yapılacağını belirler. Örneğin USD'yi seçtiğinizde şirketlerin ABD doları bazındaki bilançoları üzerinden rapor oluşturulur

Rapor: Seçilen kriterlere göre tabloyu oluşturur.

Temizle: Formu başlangıç durumuna geri getirir.

TABLO-ALT
SAYFA-ALT

FINNET Elektronik Yayıncılık Data İletişim San.Tic.Ltd.Şti. © 2001 Bütün hakları saklıdır.
Bu siteyi ziyaret etmekle Telif Hakları ve Çekinceler sayfasında yazılanları kabul etmiş sayılmaktasınız.
Sorularınız için : finnet@finnet.gen.tr

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
SAG_01
SAG_02
SAG_03
SAG_04
SAG_05
SAG_06
SAG_07
SAG_08
SAG_09
SAYFA-ENALT