TEPE-SAYFA
Ürünler Kurumsal Çözümler Referanslarımız Reklam Bize Ulaşın Basında Finnet Finnet Hakkında Site Haritası
Finnet Borsa Bilgi Servisi
BANNER-DONUSUMLU
ANAMENU-UST
Hisse seçiniz:
Endeks seçiniz:
ANAMENU-ALT
SOLMENU_ALT_01
SOLMENU_ALT_02
İncelenecek Sektör
Oran Grubu
 Dönem
Doviz Kuru
Sektörel Oran Analizi     


Sektörel Oran Analizi Nedir?

Oran, mali tablolarda yer alan herhangi iki kalem arasındaki ilişkinin basit matematik ifadesi olarak tanımlanabilir. Oranlar firmanın yalnız geçmiş ve mali durumunu değerlendirmek açısından değil, planlama ve kontrol işlemini yerine getirmede ve üçüncü kişilerin özellikle firma ortaklarının, pay senetlerine yatırım yapmak isteyen birikim sahiplerinin ve finansman kurumlarının, firmanın mali durumunu ve gücünü nasıl gördüklerini, değerlendirdiklerini kestirme yönünden de finans yöneticisine yararlıdır.


Sektörel Oran Analizi Nasıl Yorumlanır?

Hesaplanan oranların değerlendirilmesinde, yorumunda genellikle şu ölçülerden yararlanılır; Hesaplanan oranların, firmanın geçmiş faaliyet dönemlerindeki oranları ile karşılaştırılması. Oranların benzer firmaların oranları veya firmanın faaliyette bulunduğu sektördeki tipik oranlar veya sektör ortalaması ile karşılaştırılması. Benzer firmalar, aynı sektörde yer alan firmalar, benzer mali ve işletme sorunları ile karşılaşabildiklerinden, ilgili firmanın oranları değerlendirilirken, benzer firmaların veya hesaplanmışsa o sektörün tipik oranlarının, aynı hesap dönemine ait olmak koşuluyla, ölçü olarak alınması, karşılaştırmalar yapılması bu yorum şeklinin esasını oluşturur.


Sektörel Oran Analizi Raporlama

İncelenecek Sektör: Bu seçenek sayesinde hisselerin kendi sektörleri içerisindeki durumlarını karşılaştırmalı olarak görebilmeniz mümkündür. Endeks kodları ile verilen sektörler o endekse dahil olan hisselerdir. Alt bölümdeki sektörler ise IMKB haftalık bültenlerindeki IMKB tarafından oluşturulan sektörlerdir.

Oran Grubu: Raporda hangi oran grubunu görmek istiyorsanız bu bölümden o oran grubunu seçebilirsiniz.
Borçlanma oranları : İşletmenin finansmanında yabancı kaynaklardan ne derece yararlandığını ortaya koyan oranlardır. Yabancı kaynaklar ile öz kaynaklar arasındaki ilişkiyi gösteren bu oranlar işletmenin olumlu bir şekilde finanse edilip edilmediği kredi verenlerin emniyet payının yeterli olup olmadığı sorularına cevap verir.
Büyüme oranları : Şirketin büyüme performansını gösteren oranlardır.
Faaliyet oranları : Aktiflerin işletme faaliyetlerinde kullanılmaları sırasında etkinlik derecesini ölçen oranlardır. Bu oranlar genellikle bir endüstri kolu içindeki işletmeleri karşılaştırmak için kullanılır.
Finansman oranları : Şirketin finansal yapısı hakkında bilgi veren oranlardır.
Kârlılık oranları : Faaliyetler sonucunda ulaşılan kârlılığı ölçmeye yarayan oranlardır.
Likidite oranları : Likidite oranları, firmanın kısa süreli borçlarını ödeme gücünü ölçmek, çalışma sermayesinin yeterli olup olmadığını saptayabilmek için kullanılmaktadır.

Dönem: Raporda kullanılacak olan bilanço döneminin seçildiği bölümdür.

Döviz Kuru: İncelemenin hangi döviz kuruna göre yapılacağını belirler. Örneğin USD'yi seçtiğinizde şirketlerin ABD doları bazındaki bilançoları üzerinden rapor oluşturulur. Döviz kuru olarak TCMB alış kuru kullanılır.

Rapor: Seçilen kriterlere göre tabloyu oluşturur.

Temizle: Formu başlangıç durumuna geri getirir.

TABLO-ALT
SAYFA-ALT

FINNET Elektronik Yayıncılık Data İletişim San.Tic.Ltd.Şti. © 2001 Bütün hakları saklıdır.
Bu siteyi ziyaret etmekle Telif Hakları ve Çekinceler sayfasında yazılanları kabul etmiş sayılmaktasınız.
Sorularınız için : finnet@finnet.gen.tr

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
SAG_01
SAG_02
SAG_03
SAG_04
SAG_05
SAG_06
SAG_07
SAG_08
SAG_09
SAYFA-ENALT